Kuidas ville eemal hoida?

Soojus + Hõõrdumine + Niiskus = Villid

Soojus

Kahjuks soojuse vastu pole võimalik väga midagi teha. Kindlasti tuleb valida vastavalt välistemperatuurile sobilikud jalatsid. Ka talvel pakasega hakkab jalgadel matkates soe.

Hõõrdumine

Hõõrdumist täielikult välistada ei ole võimalik. Kõndides liiguvad saapa sees varbad või hakkab hoopis kõõlus vastu saapa äärt hõõrduma. Kõige lihtsam hõõrdumise riski vähendada on hoida oma jalad ja jalatsid liivast ja muust mustusest puhtad. Enne matka tasub ära lõigata pikad varbaküüned.

Matkasaapaid ostes veendu, et saabas jalas ei logiseks. Kõndides ei tohiks kand väga palju tallast eemalduda. Paksemad sokid, topelt sokid või muud sarnased trikid kahjuks siin ei aita. Samas, arvesta, et pikal matkal läheb jalg kergelt paiste/tursesse. Ise olen ostnud matkasaapad, mis on alati vähemalt pool numbrit suuremad kui mu tavapärane jalasuurus.

Kohe, kui tekib kahtlus, et jalats hõõrub, tuleb see koht plaasterdada.

Ise pole proovinud, aga kui villide teke on tavapärane, siis soovitatakse ka spetsiaalseid matkamise alussokke. Küsi lähimast matkapoest.

Niiskus

Kui kaks ülemist muutujat on paratamatud, siis niiskust on võimalik kontrolli all hoida. Enamasti, kui jalad on kuivad, ei põhjusta kerge hõõrdumine ega soojus probleeme.

Kõige lihtsam soovitus (eriti suvel) on igal võimalikul juhul (pausid, peatused) saapad jalast võtta ning sokke ja jalatsite sisemust kuivatada.

Kui see pole piisav, siis tuleb sokke vahetada. Piisab kahest paarist. Niisked sokid kinnita koti külge kuivama ning jalga pane kuivad varusokid. Vastavalt vajadusele vaheta.

Parim kaitse niiskuse vastu on minu kogemusel olnud (jala)talk. Seda tuleks saapasse iga kord lisada pisut rohkem, kui tundub normaalne. Talk seob higi (niiskust) ja lisaks toimib kui määrdeaine jala ja soki vahel, vähendades hõõrdumist.

Lisanipp, mida eriti palavas kasutada on kõige lihtsam (perspirant) pulk-deodorant. See on küll mõeldud kaenla alla, kuid määrides talla alla, vähendab edukalt ka jalgade higistamist.

Talvel lumega ja märjemal ajal lisab niiskust väliskeskond. Lume ja lihtsalt märja looduse vastu aitavad sääriseid.

Shopping Cart
Scroll to Top