Kuidas RMK rajal planeerida mitmepäevast matka?

Paar nippi kuidas matka planeerida Kiviõli-Aidu-Valaste juga (2-ööd, 3-päeva) RMK matkatee näitel.

Kui kaua?

Mitu päeva (ja ööd) matkata plaanid?

Viimastel Eesti matkaradadel olen alustanud matkamist juba tööpäeva õhtul. Näiteks, kui plaan on laupäev-pühapäev matkata, siis väljasõit rajale peale tööpäeva lõppu ja esimene õhtu pigem lühem ots esimesse ööbimiskohta. Nii saab matka ametlikul esimese päeva hommikul kohe liikuma.

Esmane plaan näeb siis välja selline:

Reede:

 1. Transport matkaraja algusesse
 2. Matk
 3. Õhtusöök
 4. Ööbimine

Laupäev:

 1. Hommikusöök
 2. Matk
 3. Lõuna
 4. Matk
 5. Õhtusöök
 6. Ööbimine

Pühapäev:

 1. Hommikusöök
 2. Matk
 3. Lõuna
 4. Matk
 5. Transport koju

Kuhu minna?

Üldjoontes on RKM matkatee põnevam ranniku lähedal, lõikudes, kus see läbib raba/sood ja Lõuna-Eestis. Eks see ole ka maitse asi.

Paaripäevast matka planeerides olen püüdnud lähtuda transpordi võimalustest ja ööbimiskohtade (RMK lõkkekohad) vahelistest distansidest. Antud näites esimene päev algab alles peale tööpäeva lõppu õhtul ehk rajale jõuabki võrdlemisi hilja.

Konkreetsel planeerimisel tuleb appi RMK matkatee veebileht. Iga matkaraja lehel on eraldi link “Teepikkuste tabel (.xls)” ja matkatee kaart google mapsil.

aidu teepikkuste tabel
Teepikkuste tabel näitab täpselt mitu KM on kahe lõkkekoha vahel

Planeerimine on pisut nagu pusle kokku panek. Otsin parajaid lõike kahe lõkkekoha vahel, mis sobiks täispikaks matkapäevaks (20-25km) (või matkapäevadeks, kui matk on pikem) ja püüan aru saada, kas matkaraja algusesse ja lõppu saab bussi või rongiga.

Kasutan näitena matka läbi Aidu karjääride. Teepikkuste tabelist saab teada, et Aidu-Liiva lõkkekohast Aidu-Nõmme lõkkekohta on 9,5km ja sealt edasi Alulinna lõkkekohta 14km. Kokku 23,5km. Lisaks päeva keskel ka Aidu-Nõmme lõkkekoht, kuhu saab planeerida lõuna. Ideaalne distants täispikaks matkapäevaks.

aidu liiva aidu nõmme lõkkekoht

Nüüd tuleb vaadata, kuidas raja algusesse saab ja kuidas matka lõpus tagasi koju jõuaks. Kaardilt paistab Kiviõli, Püssi ja Kohtla-Nõmme, mida läbib raudtee.

Elroni.ee lehelt saan teada, et õhtuse rongiga (väljun Tallinnast) saab Kiviõlisse ja kuna RMK matkatee läbib Kiviõli, siis sobib see väga hästi.

Matka viimaseks päevaks tundub kaardi pealt hinnates paras matkata Valaste joani. Siin tuleb appi Tpilet.ee, mille andmetel peaks hiljemalt 17:30 olema Valaste joa peatuses, et sealt bussiga Tallinnasse tagasi saada.

tpilet aja otsimine

Alati tasuks punktid kaardile panna ja üle vaadata, kas kõik tundub loogiline. Muid vahemaid, mis ei jää täpselt kahe lõkkekoha vahele saab hinnata Google Mapsi abil, kui valida liikumisvahendiks “Käimine”. Tulemus ei pruugi olla 100% kattuv RMK matkateega aga umbes hinnangu saab kätte. Nii leian, et Kiviõlist Aidu-Liiva lõkkekohta on umbes 15km ja matka viimasel pühapäeval on vaja kõndida umbes 13km, et jõuda 17:30 bussi peale.

jalgtee

Visuaalselt näeb kokkuvõtets matkaplaan välja selline.

Mida kaasa võtta?

Olen kokku pannud nimekirja varustusest, mis võiks matkal kaasas olla. Lisaks leiad näpunäiteid, kui palju vett, toitu ja muud varustust varuda.

Kevad-Sügis matkavarustuse nimekiri
Kevad-Sügis matkavarustuse nimekiri

Aidu karjääri järskude languste ja tõusude tõttu soovitan matkakepid kindlasti kaasa võtta.

Vajaliku toidukoguse teada saamiseks loe kokku kõik plaanil olevad toidukorrad: 2x hommikusöök, 2x õhtusöök ja 2x lõunasöök. Vett olen sellisele matkale varunud 3 liitrit ja igal võimalusel pudeleid täitnud.

Lisaks tasuks Google Maps-ilt otsida matkateele jäävatest asulatest poode, kohvikuid, restorane, muuseume jne. Kui tead, et teele jääb pood, saad kotti vähem vett varuda ja seda poes juurde osta. Kindlasti tasub väiksemate asulate poodide korral uurida täpsemalt, kas need on ikka avatud. Näiteks üle helistada, sest veebilehel võib olla aegunud info.

google maps pood

Kokkuvõte

Reede:

 1. 17:23 Rong Tallinnast Kiviõlisse
 2. 19:07 Matk 15km Aidu-Liiva lõkkekohta
 3. ~23:00 Õhtusöök
 4. Ööbimine

Laupäev:

 1. Hommikusöök
 2. Matk 9,5km
 3. Lõuna Aidu-Nõmme lõkkekohas
 4. Matk 14km
 5. Õhtusöök
 6. Ööbimine

Pühapäev:

 1. Hommikusöök
 2. Matk 13km
 3. Lõuna (oleneb kaugele jõuab)
 4. 17:30 Buss Valaste juga – Tallinn (21:20)
Shopping Cart
Scroll to Top